Rok osobnej metamorfózy

Rok osobnej metamorfózy

Článok možno trocha atypický, no predsa je tu a s minimálnym meškaním! V skratke, kocke či stručne vám priblíži moje počiny, zábavy, strasti a ,,voľnočasové,, aktivity ohraničené kalendárnym rokom 2018.

Rok veru nabitý, ovplyvnený a obohatený z viacerých strán a to či už spoznávaním osobností, alebo presunu z trvalého bydliska za štúdiom a vecami s tým spätými.  Každopádne to všetko hodnotím s najväčším možným kladným postojom. No keďže všade musí byť rovnováha,  tak by mi nedalo spomenúť, že tak ako toho kopec prišlo, tak s množstvom ľudí som nemal možnosť sa postretávať a tráviť radostný čas. Či už rodina (lezecká/nelezecká), priatelia z Vranova n/T, no taktiež tréningoví nadšenci z KE, HE, samozrejme Oreského a celého východného konca republiky.

         Môj väčší krok pripisujem k udalosti spoznania Jožka P. z okolia LM, keď sme sa čírou náhodou stretli na KalamárKape 2017 (ďakujem Jožko S.). Po lezení počas nádherného jesenného víkendu sme sa udržali v kontakte. On mi otvoril oči, citujem ,,liezť osmičky v dnešnej dobe u mladých je povinnosť,,  samozrejme ak hľadia na lezenie z takého športového hľadiska. Vyfasoval som homemade zlagboard, k tomu zopár tréningov od Patxiho Usobiagu, a započal sa môj prvý kontakt s tréningom v lezení. Krásne poobedia, doobedia v undergroundovej bouldrovke v LM, zopár sekúnd visu na fingerboarde boli receptom k mojím lezeckým počinom v roku 2018, dostaneme sa k ním konečne ?

         Z počiatku roka ešte stále v naivnej myšlienke, že liezť bude s kým, som lezenie na lane ešte chvíľu hrotil. To u mňa vyvrcholilo asi dosiahnutím vytúženého čísla IX na lane. S rýchlym prelezom Finále ´88, 7b+ sa lano odložilo pekne do postele a svetlo sveta videlo už pramálo.

Skalka pri Trenčíne

Začal som za zaujímať o bouldering, od chlapcov som čosi vedel, že na Liptove sa liepať dá, no konečné možnosti očakávanie predčili po všetkých smeroch. S prospechovým štipendiom som veru nevedel čo, tak moja prvá bouldermatka prišla za kresťanské (bez urážky-joke). Postupne som spoznal Fiďa, Zavakyho a miestnu stálicu borcov z LM. Začali sa rodiť prvé kilometre s matracom na chrbte, poctivé ,,sešn,, až do hĺbky kože (ako sa na Liptovskú žulu patrí), a prvé koťagá pod bouldrom.

Končitá. Veľmi pekný, veľmi horúci deň strávený v tejto andezitovej oblasti. Určite treba prísť silnejší a obklopený lepšími podmienkami.

Počas leta som uskutočnil viacero pekných jednodňových výjazdov či už za liptovskou žulou alebo pieskovcom na Makyte.  No keďže mojá SD karta je nezvestná zachovalo sa len veľmi málo dokumentácie. V článku sa stretnete s nejakými insta odkazmi dielne Dávida: Hovoriaci kameň 7A – Tatry

Darebák 7B+

Samostatná kapitola THT James 2018 – Boulderblast. Pod záštitou slovenského horolezeckého spolku a usporiadateľov Boulderblastu  tentoraz Zavakyho a Aďa C. Už po 9.  krát vznikla parádna akcia s cieľom stretnutia priaznivcom boulderingu, a to nielen slovenskej národnosti! Kto bol vie, ranné šľapačky Mengusovskou dolinou, dlhé dni v údolí pod majestátnymi štítmi Bašty, dychberúce pohľady, vôňa kávy, telesná bolesť spôsobujúca slasť duchu. Aj to je ten bouldering! Kopec nových známostí, línií, večerná sauna-pleso (pššt)-sauna, kaďa, ranná kávička na terase, aj to je k mání. Vraj sa aj súťažilo, to som vôbec nevedel, prišiel som si hlavne zaliezť v novom sektore na kvalitnej žule, niečo poobjavovať a spoznať nových ľudí. Neprítomnosť slovenských borcov zapríčinila nielen materiálnu odmenu aj tých menej zdatnejších. Čuduj sa svete, odrazu sa na mňa Dávid a Aďo usmievajú a gratulujú. Lezci boli odmenení viacerí. Teraz si svoje novučičké Draga od Scarpy hýčkam. Nielen materiálnu píšem preto, lebo áno, to čo sa skrýva za tým je niečo čo sa len tak do ruky vložiť nedá. Scarpy samozrejme tešia no ten fúrik, čo fúrik, vlečka motivácie je k nezaplateniu. Aj touto cestou sa chcem poďakovať.

Kontrola 6C+

Jeseň bola pestrá, pekné pochody v samote liptovskou prírodou a hon za bouldrami. Dokonca tam kdesi behá vlk, ktorý si možno na mňa ešte pamätá. Dosť bouldrov prelezených no jeden veľký pytel, ktorý sa už teraz trasie a čaká. Etika v boulderingu je prísna, a treba ju dodržiavať.

Koncom roka sme navštívili Fontainebleau v zoskupení Zavakyho, Beša, Dejva s úmyslom čo to poliepať. Po ceste sa k nám pridali Kuko, Poldo s priateľkou. V Antverpách sme si dali pivko asi v najlepšom podniku akom som bol De Muze. Historický, jazzový podnik s pestrejšou pivnou ponukou ako má jedno slovenské okresné mesto spolu (jeden z najstarších v Antverpách). V skratke, počasie nám neprialo. Vyššia moc nám umožnila jeden deň obmedzeného lezenia na miestom náchylnom pieskovci. Čo už, tak to malo byť. Každopádne prvý kontakt s touto morfologickou nádherou stál zato. Kvalitné vínko, goudale, syry, najlepší (prvý?) steak tuniaka aký som mal od maestra Zavakyho. No zaliezli sme si na parádnej bouldrovke Karma kde dokonca trénuje francúzska repre. Prvý kontakt s bouldrovkou na svetovej úrovni ba dokonca sme stretli vlastníka samotného master of movements- Jackieho Godoffa. Little Karma 6C – Fontainebleau FR

Zima, to krásne obdobie sa mi páči ešte viac. Kým lanoví lezci si na Slovensku zalezú len s veľkou odvahou a húževnatosťou alebo pekne v teplúčku stienky, bouldering nepociťuje extra ujmu, práve naopak celkom slušnú podmienku. Spolu s Fiďom, Kukom a Poldom sa očistil parádny balvan pri RK. Balvan našla Vika, ja som ho chlapcom ukázal a počas vianočných sviatkov sa chlapci mravenčou prácou dobojovali k pekným ťažkým líniám v prevyslom teréne na travertínovom monštre.

Travertínové monštrum

Takto nejako som si prežil rok 2018. Veľa som sa toho naučil, prvý rok boulderingu za mnou, viem čo zlepšovať, na čom stavať a už teraz sa teším na nadchádzajúci rok.

Musím sa poďakovať všetkým ľuďom ktorý ma tento rok naviedli, viedli správnym smerom, spríjemňovali chvíle po všetkých smeroch. Sami sú pre mňa inšpiráciou a snažím sa aby aj odzrkadlením samých seba vo všetkých pozitívnych aspektoch. Aj keď to samozrejme stále nejde.

Ja a Viki

Veľké poďakovanie patrí polovičke Vike. Každá priateľka lezca vie aké náročné to je keď o nových sektoroch rozprávaš aj zo sna. Nielen, že to akceptuje no taktiež aktívne podporuje.

Robte to čo vás baví, veľa úspechov v roku 2019, vo všetkých sférach či už lezeckých, sociálnych, súkromných alebo duchovných.

Zopár boudrov: Darebák 7B+, Ohnisko SD 7B+, Centrálny traverz 7B, Stará korytnačka 7B, Strašiak 7A+/B, Rozlúčkový traverz 7A, Hovoriaci kameň 7A, Sola fides 7A

Jakub Adam

 

Comments are closed.