„Smaržľe“, alebo lezenie na Turniskách

„Smaržľe“, alebo lezenie na Turniskách

Piatok ráno, Šuter kľudne raňajkuje. Jankov nečakaný telefonát: „ davaj het do Košíc, môžem ísť preč z roboty“. Šuter sa ide roztrieštiť, aby stihol Lukáša, ktorý by nás zobral do Kojšova. No nestihol, ešte aj autobus do Kojšova ho čakal, Janko vybavil. Príchod na Turniská cca o 16:00, Lukáš sa smeje, že veľa toho nestihneme. No my mu ukážeme! Dali sme ľahké cesty, ale predsa: Pre Bibku V+, Sedím na konári IV, Bavorské pivo IV+, Skrčmieva sa IV+, Čakanie na dážď IV+, Slímák VII-, Slza v oku V+. Lukáš so Zuzkou navarili perfektnú večeru, pohostili sme sa, potom sme pohostili my ich, dali si pivko a o desiatej sme zaľahli. Janka bolia ručiská, spánok pomôže.

Ráno rýchle raňajky a historický, skorý príchod z T2 na Turňe o 8:30 už lezieme. Došiel Ďuro s Nikou a Agi. Ďuro po ceste zbieral „smaržľe“, no žiadne nenašiel, akurát si dal bahenný kúpeľ nôh. Sušenie ponožky a topánky pri ohni, s grilovaním rohlíka, no všetci máme iné chúťky. Ďuro lezie s Agi a Nikou, prvú cestu si dali Zlomený konárik V-, Agi bojovala, no bohužiaľ cesta ju nepustila, Ďuro to dal ľavou zadnou a Nike bola asi zima. Potom sa presunuli k ceste Stredom platne IV, Ďuro vytiahol cestu, Agi a Nika s tým nemali žiaden problém. Šuter s Jankom si dali pár ciest a potom poslali Ďura do cesty Očný klam VI-, kde sa trošku vysyčal. Nika si to vyskúšala tiež, ale skončila pod previsom (aj tak dobrý výkon). Ďuro sa potom popasoval s cestou Piškótka V+, kde z neho vyšiel všetko vzduch a napodobňoval hada veľmi hlasným syčaním. Nakoniec to celé presyčal a cesta ho pustila. 🙂 Nika to skúsila tiež a aj keď to chcela vzdať, nedovolili sme jej to a potom bola právom rada, že to preliezla. Ďalšou cestou bola Dolly Buster VI, pekná oblá cesta a nakoniec ešte Sivá špára V+, ktorú doliezol Šuter za slabého dažďa. Zmrákalo sa nám stále viac a viac, až kým nezačalo výdatne pršať. Ciest sme mali dosť a hor sa na vytúžené pivko. Nakoniec posedenie v krčmičke, doplnenie žalúdkov zostatkami jedla a ešte sa nám aj odvoz do Vranova pritrafil, za ktorý ďakujeme Jožovi.

Pre niekoho jeden, pre niekoho dve pekne strávené dni v lone prírody, pri zberaní „smaržľov“, lezení, oddychovaní a stretávaní nových ľudí.  

 

Comments are closed.