Bako v Yosemitoch 10.-14.9.2018

Bako v Yosemitoch 10.-14.9.2018

Vyzdvihli sme si nášho tátoša (Ford f 150 xlt 😛 ) a vybrali sa znečisťovať ovzdušie do Yosemitského národného parku. Keďže som tam šiel s kamošom, ktorý nelezie tak plán bol poturistikovať za 4 dni čo najviac. Sedák a lezky som si zabalil len pre prípad, že sa nájde niekto kto ma odistí aspoň jednu dĺžku. Majestátny Hafl Dome dominuje okoliu. Už pri vstupe do údolia ho okamžite spoznáte. Taktiež El Capitan, pri ktorom sa zastaví urobiť si svojku hádam každý. My sme neboli výnimka. El CapitanNerezervovali sme si žiadne miesto v kempoch, čo je celkom risk v týchto končinách. Ale keďže ja som majster zenu, tak keď sme došli do Camp 4, ušli sa nám posledné dve miesta. Normálne sa tam čaká už od skorých ranných hodín pred kioskom, kde vás teta ubytuje, ak je miesto, za 6 dolárov na noc. Čo je naozaj smiešna suma. ALE. V kempe sú len záchody a umývadla zapchaté cestovinami od nemeckých návštevníkov. Vďaka za to. Tak to bolo troška divoké, ale aspoň si viete lepšie predstaviť ako to tam vyzeralo počas horolezeckej horúčky v 70.-80. rokoch.

Prvá túra viedla na El Capitan (2307m). Nevedel som veľmi ako veľmi sa mení počasie v údolí. V podstate sme si toho naštudovali strašne málo. Nerobte to ľudia ..kuknite si kam idete 😀 . Keďže okolité kopce mali tak nad 2200 tak som sa riadil tým čo v Tatrách. Vyraziť skoro ráno, aby nás nezastihlo zlé počasie. Vyrazili sme i tak troška neskôr. Okolo pol ôsmej sme začali výšľap k Yosemity Upper Falls. Čas sme mali lepší ako ukazovali mapy.cz aj napriek Peťovej nekondičke. Kvôli pretrvávajúcemu letnému suchu boli vodopády úplne suché. Takže sa nebolo moc čím kochať. Teda okrem všade prítomného Half Domu. Half DomeOd vodopádov to už boli iba mierne stúpania a klesania nejakých 7,5 km. Cestou spať som si odbehol na Eagle peak (2362m) a Yosemity Point (2050m). Z oboch boli krásne výhľady do údolia a na okolité kopce. Nikdy by som nepovedal, že sa prejdem lesom s 30 metrovými borovicami vo výške 2200 m.n.m. Šišky veľké jak ľudská hlava váľajúce sa po zemi. Krásna príroda kde zásah človeka vidno len na turistickom chodníku. Prepílené spadnuté stromy a pod. Cestou sme stretli tak do 10 ľudí. Takže do Yosemitov treba vyraziť určite mimo sezóny a kvôli teplotám v septembri. Cesta dole už nebola tak príjemná. Ozvali sa kolienka. A cestou dole silno plakali. Po 26,5 km šľapania a 10 hodinách sme došli konečne do kempu. Konzervová večera a hneď spať.

Na druhú túru som sa už vybral sám. Peťova nekondička sa prejavila. Tá moja bojovala na začiatku túry tiež, ale odišla po pár sto metroch a už som bol znova vo svojom. Šľapačka na Yosemity Upper fall a potom na opačnú stranu smerom k North Domu (2299m). Vyrazil som ale troška neskôr. Zhruba o pol deviatej, ale v cieli som bol už na obed. Cestou som stretol troch amerických pánov, ktorých som sa musel spýtať na cestu. Inak by som zostupoval horolezeckou cestou 🙂 A keďže som sa nechcel vracať tou istou cestou ostalo mi už len obísť Indian rock (2592m). Znova strašne málo ľudí. Asi dve hodiny som šiel lesom úplne sám. Čo som si na jednu stranu užíval, ale v prípade útoku pumy alebo medveďa. No neviem čo by som robil 😀 . Inak super tura. Kolena už revali. Cestou do kempu som si ešte šľahol to ich trojdecove pifko a už veselý som sa doplahočil po 32,5 km a 10 hodinách k stanu.

Keďže som si nevybavil povolenie na Half Dome, tak som si na posledný deň vybral Sentinel Dome (2475m). Cesta na vrchol mala podľa appky trvať 6 hodín. A po 2 dňoch intenzívnej chôdze som tomu aj veril. Až keď som po 3 hodinach došiel na Sentinel Dome som si povedal : “Bohača !!”. Došiel som späť na Glacier point (2190m). A sedel tam asi 2 hodiny. Moje kolená by už cestu do údolia nedali. Takže som musel čakať na Peťa, s ktorým som sa dohodol tak aby ma vyzdvihol po tých 6 hodinách. Takže som čumel na ten Half Dome až ma to prestalo baviť. A celkom sa aj ochladilo, kto by to bol čakal. Už viem ako sa cítia princezné keď k nim pricvála princ na bielom koni. Mojim princom bol Peter a docválal na 350 koňoch.

Tri parádne dni pochodovačiek v Yosemitoch. PARADA! Ale už dosť bolo. Pozberali sme veci, naložili do nášho tátoša a šli ešte pozrieť akési stromy do Sequoia national park. That´s it. Odporučam takýto výlet. 🙂

                                                                                                                                                                      Bako

Comments are closed.